Protezų priežiūra

Neišimamų dantų protezų priežiūra

 • Jei naujai įdėtas protezas trukdo sukąsti ar sukelia skausmą, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą.
 • Patartina nekramtyti protezais labai kieto maisto (gabalinio cukraus, karamelinių saldainių ir pan.), nes protezas ar jo apdaila gali įskilti ar sulūžti. Taip pat nepatariami minkšti bei lipnūs produktai. Jeigu Jūsų dantų protezas nuskilo, išsaugokite nuskilusią dalį bei nedelsiant kreipkitės pas odontologą.
 • Vienu metu nerekomenduojama valgyti karšto ir šalto maisto, nes dėl medžiagų staigaus plėtimosi ir traukimosi proteze gali atsirasti įskilimų.
 • Po valgio dantų protezus, kaip ir savus dantis, būtina skalauti, išsivalyti šepetėliu su dantų pasta. Rankiniu ir elektriniu šepetėliu valoma naudojant skirtingus judesius – elektriniu šepetėliu nedaromi trynimo judesiai. Dantis rekomenduojama valyti du kartus per dieną (rytą ir vakare) po valgio. Taip pat būtina bent kartą per dieną valyti tarpdančius siūlu ar tarpdantiniu šepetėliu. Burnos higienos priemones, tinkančias Jums ir galinčias užtikrinti gerą burnos higienos būklę, gydytojas odontologas parinks individualiai. Tarpams tarp tiltinio protezo dantų išvalyti reikalingas specialus tarpdančių siūlas, kurį galima prakišti į tarpdantį (pvz. Oral-B Super Floss). Galimos papildomos valymo priemonės – vieno danties šepetėlis, dantų krapštukas, liežuvio gramdiklis, burnos skalavimo skystis. Pacientai, turintys sunkiai išvalyti prieinamų tiltinių protezų (ypač ant implantų), gali naudotis burnos irigatoriais – vandens srove valančiu prietaisu (pvz. HydroFloss).
 • Sportuojant, ypač jei užsiimate kontaktinėmis sporto šakomis, rekomenduojama naudoti apsaugines kapas, kurios saugos Jūsų neišimamus dantų protezus, burnos minkštuosius audinius bei nuosavus dantis nuo galimų traumų bei protezų sugadinimo.
 • Jei griežiate dantimis (dantų griežimas yra pražūtingas ne tik dantų protezams bet ir nuosaviems dantims), būtina apie tai įspėti gydytoją. Atsižvelgiant į situaciją, gali būti reikalinga apsauginė kapa, kuri saugos Jūsų neišimamus dantų protezus, nuosavus dantis nuo galimų skilimų bei nudilimo, taip pat atpalaiduos įsitempusius kramtomuosius raumenis.
 • Profesionali burnos higiena – burnos priežiūra, kurios metu burnos higienistas nuvalo virš dantenų ir po jomis esančius minkštuosius ir kietuosius apnašus, suformuoja asmeninės burnos higienos įgūdžius, pasiūlo priemones, pagerinančias Jūsų asmeninę burnos higieną. Net ir puikiai prižiūrint savo dantis bei neišimamus dantų protezus, visada liks sunkiai valymui pasiekiamų vietų, kuriose formuosis minkštasis ir kietasis apnašas, todėl lankytis pas burnos higienistą gydytojo odontologo nurodytu dažnumu yra būtina. Įprastai rekomenduojama atlikti profesionalią dantų higieną du kartus per metus. Jeigu turite dantų implantų, Jums reikalinga profesionali higiena naudojant specialius instrumentus.
 • Jūsų burnos gleivinė ir/ar dantų padėtis gali kisti, tačiau protezai išlieka tokie patys. Todėl juos gali tekti koreguoti. Lankykitės pas gydytoją odontologą ne rečiau, kaip Jums nurodyta

Išimamų dantų protezų priežiūra

 • Išimami dantų protezai (plokštelės, lanko atraminiai protezai su užraktais ir be jų) remiasi į dantenas, todėl, dėl ilgainiui besikeičiančio dantenų reljefo, jiems reikalinga periodinė priežiūra.
 • Pradėjus nešioti išimamus dantų protezus, gali pykinti, padidėti seilėtekis, sutrikti tartis, galite prikąsti skruostus, liežuvį. Šie reiškiniai per kelias savaites turėtų išnykti. Kad adaptacija būtų lengvesnė iš pradžių valgykite minkštesnį maistą, praktikuokitės tartį (pvz. balsu skaitykite laikraštį).
 • Burnos gleivinė pradžioje yra neprisitaikiusi prie protezų poveikio. Prisitaikymas įvyksta per kelias savaites, kuomet sumažėja burnos gleivinės receptorių dirglumas, išnyksta pykinimas, normalizuojasi seilėtekis. Todėl, pradėjus naudoti išimamus protezus, gali atsirasti skaudžių nuospaudų. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją, kuris atliks protezo korekciją (pataisą). Kartais ją tenka pakartoti kelis kartus. Kiekvieną kartą, prieš atliekant korekciją, protezą Jums būtina panaudoti (kramtant) bent 2-3 val. iki procedūros, kad būtų galima aiškiai nustatyti nuospaudų vietą ir koreguoti protezą.
 • Po valgio išimamus dantų protezus patartina išplauti šiltu vandeniu ir išvalyti dantų ar specialiu dantų protezų valymo šepetėliu. Jeigu išimamas protezas tvirtinasi prie užraktų ar sijų – būtina išsivalyti po jais naudojant tarpdančių šepetėlius arba siūlus.
 • Pripratus prie protezų, pagal gydytojo rekomendacijas nakčiai išimamus dantų protezus patartina išsiimti (jeigu gydytojas nenurodė priešingai), išplauti šepetėliu su dantų pasta ir padėti sausai. Protezus laikykite tam skirtoje dėžutėje, nenešiokite kišenėje ir pan., nes jie gali lūžti. Plaudami protezus virš kriauklės galite įleisti į ją vandens, kad netyčia iškritus protezui iš rankų, jis nesulūžtų. Saugokite protezus nuo naminių gyvūnų.
 • Valymui bei dezinfekcijai galima naudoti protezams prižiūrėti skirtas specialias tabletes, kurių galima įsigyti vaistinėse. Išimamų dantų protezų tarpdančiai yra blogiausiai išvaloma protezo dalis, todėl jų valymui būtina skirti daugiau dėmesio.
 • Pirmąsias 3–4 paras, siekiant greičiau priprasti prie išimamų dantų protezų, galima išvalytus protezus palikti burnoje nakčiai.
 • Patartina išimamais dantų protezais nekramtyti labai kieto maisto (gabalinio cukraus, karamelinių saldainių, riešutų ir pan.), nes protezas gali įskilti ar sulūžti. Taip pat nepatartinas lipnus maistas bei kramtomoji guma.
 • Nerekomenduojama vienu metu valgyti karštą ir šaltą maistą, nes dėl protezo gamybai naudojamų medžiagų staigaus plėtimosi ir traukimosi proteze gali atsirasti įskilimų.
 • Jei protezas įskilo, sulūžo, sulinko, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, patys netaisykite dantų protezų.
 • Jūsų burnos gleivinė ir dantys nuolat kinta, o protezai išlieka tokie patys, todėl juos būtina periodiškai koreguoti. Lankykitės pas gydytoją odontologą ne rečiau, kaip Jums nurodyta, tai padės užtikrinti protezų ilgalaikiškumą. Jeigu jaučiate, kad Jūsų protezo stabilumas sumažėjo, jis nebesilaiko – kreipkitės pagalbos pas Jus protezavusį odontologą.